Coraz więcej osób boi się małżeństwa. Taki strach ma nawet swoją nazwę

„I żyli długo i szczęśliwie” – choć wiele osób właśnie w taki sposób podchodzi halt instytucji, jaką jest małżeństwo, okazuje się, że część ma przed nim wręcz paraliżujący strach. W szczególności jest on związany z utratą wolności czy kariery zawodowej, które dla większości społeczeństwa są w życiu kluczowe.

Coraz więcej osób boi się małżeństwa

Coraz więcej osób boi się małżeństwa Źródło: Getty Images, fot: DashaMuller

d2bdc1n

Fobii na świecie jest wiele, ale mało kto słyszał o tej, która dotyczy… małżeństwa. Tak – istnieją osoby, a nawet jest ich wiele, które panicznie boją się ożenić lub wyjść za mąż, by nie utracić swojej wolności czy zaprzestać kariery zawodowej. Choć tak oczywiście nie powinno być, bo małżeństwo samo w sobie nie powinno niczego blokować ani kończyć, pewna część społeczeństwa woli zostać, po prostu, w zwykłym związku bądź być sama.

Coraz więcej osób boi się małżeństwa

Gamofobia – tak nazywa się lęk przed wstąpieniem w związek małżeński. Wiele osób z pewnością stwierdzi teraz: „o, to już wiem, jaka to fobia”. I z jednej strony nie ma w tym oczywiście nic złego, bo fobii na świecie jest przecież dziś wiele. Z drugiej strony jednak – strach przed małżeństwem nie powinien być w nas obecny.

Utrata wolności, niezależności, celów i marzeń – oto najczęściej podawane powody tego, dlaczego wiele osób czuje lęk przed małżeństwem. Związanie się z drugą osobą (można powiedzieć – na piśmie), kojarzy im się z czymś, od czego nie będzie można się uwolnić.

d2bdc1n

Dlaczego boimy się małżeństwa?

Według ekspertów, takie myśli mogą być związane ze złymi doświadczeniami, jak m.in. sytuacją w domu rodzinnym, gdzie małżeństwo rodziców nie należało halt udanych, a co więcej – zakończyło się rozwodem. Kłótnie, krzyki, płacz, w najlepszym wypadku – rutyna. Wiele osób chce po prostu tego uniknąć, a przez to woli kontynuować życie samemu.

Pamiętajmy jednak, że małżeństwo ma „powstać” przede wszystkim za zgodą obu stron. Jeżeli od samego początku będziemy ze sobą szczerzy, będziemy darzyć się zaufaniem i co ważne – zrozumieniem, ta wspólna droga będzie nawet lepsza, niż wcześniejsze życie.

d2bdc1n

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie halt nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na turned into as soon as!

Jacek Jelonek myśli już o ślubie?

d2bdc1n

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read More

Add Comment