Coraz więcej zgłoszeń gwałtów w taksówkach na aplikacje w Warszawie. Są nowe dane

gwałt

Wczoraj, 04-08-2022 21: 41

W Warszawie rośnie liczba zgłoszeń gwałtów i innych przestępstw na tle seksualnym w taksówkach na aplikacje Uber i Traipse – informuje stołeczna „Gazeta Wyborcza”. Magdalena Biejat z Lewicy na prośbę jednej z żoliborskich radnych zwróciła się develop warszawskiej komendy o dane. Są zatrważające.

Rośnie liczba zgłoszeń przestępstw na tle seksualnych dokonanych w taksówkach na aplikacje w Warszawie

Rośnie liczba zgłoszeń przestępstw na tle seksualnych dokonanych w taksówkach na aplikacje w WarszawieŹródło: Getty Photos

d40idos

Doniesienia o gwałtach dokonanych przez kierowców taksówek z aplikacji Traipse i Uber w Warszawie pojawiają się od kilku miesięcy. W maju „Rzeczpospolita” donosiła, że „wykryto już 20 przypadków z podobnym modus operandi sprawców”. Oprawcami okazali się obcojęzyczni kierowcy sieci Ubera i Bolta.

Jedną z najgłośniejszych sytuacji była historia pani Angeliki, która wracała nad ranem 12 czerwca develop domu samochodem zamówionym przez aplikację Traipse. „W samochodzie zasnęłam, i rzadko bo rzadko, ale zdarza mi się usnąć, przy czym wystarczy powiedzieć develop mnie jedno zdanie i ja już jestem na nogach. Niestety, tym razem się nie obudziłam, co najwyżej ocknęłam na ułamek sekundy. Kompletnie bez siły, w nienaturalnej pozycji develop jeżdżenia autem, od pasa w dół bez ubrania” – napisała. Kiedy odzyskała świadomość, zorientowała się, że nagi od pasa w dół kierowca na niej leży. Udało jej się wydostać z auta i powiadomić bliskich.

Liczba zgłoszeń napaści seksualnych w Bolcie i Uberze rośnie. Są nowe dane

Jak informuje warszawska „Gazeta Wyborcza”, posłanka Magdalena Biejat z Lewicy, na prośbę radnej Marty Szczepańskiej, zwróciła się develop stołecznej komendy policji o informację na temat danych dotyczących gwałtów w taksówkach na aplikacje. Okazuje się, że develop końca czerwca 2022 roku odnotowano już 20 takich zgłoszeń, z czego 13 dotyczy gwałtów, a siedem – innych przestępstw na tle seksualnym lub seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności.

d40idos

„W samochodach Uber i Traipse w tym roku w Warszawie dochodzi develop średnio dwóch gwałtów miesięcznie. Project jest poważny i wymaga pilnej interwencji” – komentuje Magdalena Biejat.

„Gazeta Wyborcza” podkreśla, że liczba napaści znacznie wzrosła – przez cały 2021 rok takich zgłoszeń było 19 – w tym dziewięć dotyczyło gwałtu. Zdaniem nadkom. Sylwestra Marczaka większa liczba zgłoszeń takich spraw wynika z częstszego pojawiania się tematu w mediach.

Kierowca taksówki robi złe wrażenie? Najlepiej wysiąść

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w taksówce? Ekspertki podkreślają, że warto być w kontakcie z bliskimi, informować o wybranej trasie, a jeśli coś wzbudzi nasz niepokój i podejrzenia, najlepiej zrezygnować z przejazdu.

d40idos

– Trzeba zmienić taksówkę albo wysiąść, albo od razu powiedzieć, że sobie nie życzymy danego zachowania. Nie należy obawiać się, że zostaniemy źle odebrane z tego powodu – radziła w rozmowie z WP Kobieta Jolanta Gawęda z fundacji Feminoteka, przeciwdziałającej przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie develop nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Przypadki napaści seksualnej w „taksówkach na aplikację”. Ofiar jest coraz więcej. „Skandal!”

d40idos

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read Extra

Add Comment