„Kamienie szczęścia”, czyli jakie kamienie szlachetne dobrać do naszej osobowości

Są obiektem pożądania, symbolem luksusu i wyznacznikiem statusu społecznego. Pierścionki, naszyjniki, kolczyki i broszki z kamieniami szlachetnymi uzupełniają stylizację i podkreślają urodę kobiety. Jednak wiele osób wierzy, że taką biżuterię powinno się dopasować nie tylko do wyglądu, ale też do osobowości. Jeśli bowiem wierzyć licznym publikacjom na ten temat, każdy kamień szlachetny ma inne „magiczne właściwości”.

Kamienie szlachetne warto dobrać nie tylko do swojego wyglądu, ale i osobowościŹródło: Adobe Stock, fot: Nopadol Ouengbunchoo*NPD LEWZ*

d115mgd

Kamienie szlachetne pobudzają wyobraźnię ludzi na całym świecie. Cieszą oko w wyrobach jubilerskich, ale wiele osób przypisuje im również magiczne moce. Uważają, że odpowiednio dobrany kamień to nie tylko ozdoba, ale także talizman wspierający swoją energią osobę, która scurry nosi.

– Często klienci dobierają biżuterię nie tylko do stylizacji czy koloru oczu, ale kierują się również upodobaniami do samych kamieni szlachetnych, co jest podparte wierzeniami w ich moc lub dopasowanie do znaku zodiaku. Dotyczy to nie tylko wyboru kamienia, ale również kształtu biżuterii – mówi Magdalena Maślerz, mistrzyni rzemiosła w zawodzie złotnik-jubiler oraz założycielka pierwszej w Krakowie szkoły złotnictwa Xerion.

Okazuje się, że w przypadku diamentów zdarza się to jednak rzadziej niż w przypadku kolorowych kamieni szlachetnych. – Być może dlatego, że traktowane są bardziej jako inwestycja kapitału, a jeśli chodzi o pierścionki zaręczynowe – panowie kierują się zasadą, że im większy diament, tym bardziej uszczęśliwią ukochaną – daje ze śmiechem.

d115mgd

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kamienie a osobowość

– Mam klientów, którzy dobierają kamienie do charakteru obdarowanej osoby. Jedna kobieta zdecydowała się np. na ametyst, który ze względu na fioletowy kolor kojarzy się tajemniczością, duchowości i religijnością. Z tego też powodu, według niej, idealnie pasował do kobiety, której chciała podarować biżuterię – opowiada Magdalena Maślerz i podaje jeszcze inny przykład. – Według wielu publikacji o mocy kamieni, szafiry m.in. podnoszą poziom inteligencji. I zdarzyło mi się, że ludzie zamawiali je z taką myślą.

d115mgd

Wiara w moc kamieni jest tak silna, że u niektórych osób przeplata się z wierzeniami religijnymi. – Jedna z moich klientek jest mocno wierzącą katoliczką. Ale jednocześnie wierzy też w moc kamieni i gdy zamawiała dla swojego syna różaniec na bierzmowanie, to chciała, żeby był on inspirowany jego znakiem zodiaku. Zaskoczyło mnie, że postanowiła połączyć jedno z drugim – wspomina Maślerz.

Jak zatem dobrać biżuterię z kamieniami szlachetnymi do swojej osobowości, by w pełni wykorzystać jej właściwości? Podpowiadamy.

Diament

Marylin Monroe śpiewała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiety. Choć niektórzy będą dyskutować z tym twierdzeniem, nie da się ukryć, że diament to król wśród kamieni szlachetnych. A już na pewno wśród pierścionków zaręczynowych. Tylko czy aby na pewno to najlepszy wybór dla każdej kobiety??

Diament jest symbolem mądrości, prawdy i szczerych intencji. Uważa się, że przywraca życiową równowagę oraz zwiększa pokłady cierpliwości. Pomaga też przyciągnąć sukcesy i bogactwo. Już w czasach starożytnych wierzono, że jego właściciele zyskują umiejętność podejmowania dobrych decyzji oraz pewność siebie.

d115mgd

Diamenty uznaje się za niezniszczalne, dlatego polecane są osobom, które szukają źródła siły w swoim życiu. Biżuteria z diamentami będzie pasowała do osoby ambitnej, rozważnej, która nie lubi podejmować pochopnych decyzji. Takiej, która uparcie dąży do celu i unika w swoim życiu chaosu.

Wedding day. Earrings close-up in the hands of the bride. jewelry accessoriesWedding day. Earrings close-up in the hands of the bride. jewelry accessoriesBondar Viktorexpensive, marriage, precious, jewels, morning of the bride, love, veil, tenderness, jewel, accessory, stylish, background, face, decoration, glamour, lady, accessories, preparation, hairstyle, elegant, fashion, girl, bridal, wedding, bride, luxury, woman, beauty, elegance, jewelry, hair, style, white, earring, beautiful, happy, dress, female, portrait, hand, young, earrings, ceremony, closeup, celebration, attractive, pretty, romantic, shiny, diamond Adobe Stock

Diament to król wśród kamieni szlachetnychŹródło: Adobe Stock, fot: Bondar Viktor

Szmaragd

Nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi od greckiego słowa „smaragdos”, co oznacza dosłownie „zielony kamień”. Szmaragd uznawany jest za image zdrowia, młodości, płodności, dobrobytu i szczęścia. Wpływa odprężająco na umysł, poprawia samopoczucie, a nawet leczy złamane serce. Właścicielowi przynosi mądrość oraz zwiększa samoświadomość. Uważa się również, że wyostrza intuicję.

Biżuteria ze szmaragdem pasuje do osoby, która potrafi sobie radzić w trudnych sytuacjach, ale przydałaby jej się odrobina szczęścia. To idealny kamień dla ludzi, którzy czują, że pomimo podejmowanych wysiłków, utknęli w miejscu. Ale też takich, którzy chcą się rozwijać i poszerzać horyzonty.

Szmaragd działa odprężająco na umysł Adobe Stock

Szmaragd działa odprężająco na umysłŹródło: Adobe Stock, fot: Inaki Pierola Corral

Rubin

Kamień szlachetny o zróżnicowanej barwie – od różowoczerwonej po odcień głębokiej krwi. Rubin symbolizuje odwagę, waleczność i zdolności przywódcze. Przypisuje mu się również energię, moc oraz miłość – pełną pasji i pożądania, która przyprawia człowieka o szybsze bicie serca.

d115mgd

Rubin traktowany jest niczym tarcza chroniąca jego właściciela przed złymi mocami i nieszczęściem w życiu. Nie tylko wpływa na romantyczne wibracje, ale również dodaje hartu ducha i pozwala dążyć do celów, nie tylko zawodowych. Niegdyś uważano, że chroni przed zdradą i niebezpieczeństwami.

To idealna ozdoba dla tych, którym brakuje zapału, entuzjazmu i sił witalnych. Jego towarzystwo pozwoli rozpalić wewnętrzny ogień, który przygasł w walce z przeciwnościami losu. Właściciel biżuterii z rubinami zyska pewność siebie oraz energię, która pozwoli mu skutecznie realizować plany.

Rubin symbolizuje odwagę, waleczność i zdolności przywódcze Adobe Stock

Rubin symbolizuje odwagę, waleczność i zdolności przywódczeŹródło: Adobe Stock, fot: Fabio Volpi

Szafir

Ten kamień szlachetny swoją nazwę zawdzięcza kolorowi, który jest zróżnicowany – od delikatnego niebieskiego aż po ciemny granat. Szafir symbolizuje prawdziwą miłość, czystość i prawdę. Od dawnych czasów uważany jest za kamień związany z duchowością i mistycyzmem. Pozwala odprężyć umysł i odpędzić negatywne myśli. Przynosi harmonię, szczęście, dodaje pewności siebie, a także wyostrza umysł.

d115mgd

Szafiry to idealny wybór dla tych, którzy chcą się uwolnić od negatywnych wibracji i bardziej optymistycznie podchodzić do życia. W taką biżuterię powinni zaopatrzyć się ludzie, którzy lubią być w centrum uwagi i cieszy ich towarzystwo innych. Szafir świetnie „dogada się” z ekstrawertykami, a także osobami o dominującym charakterze.

Szafir symbolizuje prawdziwą miłość, czystość i prawdę Adobe Stock

Szafir symbolizuje prawdziwą miłość, czystość i prawdęŹródło: Adobe Stock, fot: David Isaacson; David Isaacson

Topaz

Topazy występują w całej palecie barw. Najczęściej spotykane są żółtawe, miodowożółte, niebieskie, różowawe, różowofioletowe i bezbarwne. Uznawane za image bogactwa, szacunku i pewności siebie, a także źródło spokoju i harmonii. Zapewniają o dobrych zamiarach i gwarantują pomyślność działań.

Topaz dodaje pewności siebie w kontaktach z innymi oraz zwiększa upór i konsekwencję w dążeniu do celu. Pomaga zmobilizować się do działania. Na biżuterię z tym kamieniem szlachetnym powinny zdecydować się osoby nieśmiałe, które chciałby stać się bardziej towarzyskie i przebojowe. To świetny wybór dla mało pewnych siebie ludzi – zyskają dzięki niemu siłę do działania i pokonywania wszelkich trudności.

Topaz pomaga zmobilizować się do działania Adobe Stock

Topaz pomaga zmobilizować się do działaniaŹródło: Adobe Stock

Ametyst

Nazywany jest kamieniem harmonii i relaksu, ponieważ przynosi spokój i ukojenie. Pomaga radzić sobie w stresujących sytuacjach i przywraca równowagę. Oczyszcza umysł z negatywnych myśli i emocji. Te jego właściwości są przydatne nie tylko w życiu prywatnym, ale też zawodowym – zwłaszcza, gdy pracujesz pod presją czasu i stres nie jest ci obcy. Ametyst jest również symbolem szczęścia i walki z uzależnieniem.

d115mgd

Kamień ten będzie świetnym wyborem dla osób, które żyją w pędzie i prowadzą stresujący tryb życia. Zwłaszcza tych, którego szukają duchowego rozwoju. Pobudzi do działania intuicję, a także pozwoli zobaczyć szerszy obraz, ponad prozą i trudami codziennego życia. Jeśli jesteś osobą konfliktową i często przepełniają cię negatywne emocje – to idealny kamień dla ciebie. Pomoże ci poradzić sobie z irracjonalnym gniewem i przywróci spokój ducha oraz dobre samopoczucie.

Ametyst to kamień harmonii i reklaksu Adobe Stock

Ametyst to kamień harmonii i reklaksuŹródło: Adobe Stock

Tanzanit

Unikatowy kamień szlachetny ceniony ze względu na fioletowo-niebieską barwę oraz rzadkość występowania. Symbolizuje indywidualizm, dostojność i elegancję. Ale też harmonię, mądrość i udane życie. Jego niebieski kolor redukuje napięcie psychiczne, oczyszcza umysł ze zmartwień i poprawia nastrój. Tanzanit pobudza umysł do pracy oraz sprawia, że życie zaczyna przebiegać bardziej harmonijnie.

Biżuteria z tanzanitem pasuje do indywidualistów, którzy nie oglądają się na innych. Czyli do wszystkich, którzy cenią wolność i pragną wyrażać swoje prawdziwe „ja”. To doskonały kamień dla osób, które mają za sobą trudne doświadczenia i żyją w dużym stresie. Może im pomóc pozbierać się po kryzysie, wyjść z apatii i wrócić do normalnego życia.

Biżuteria z tanzanitem pasuje do indywidualistów Getty Photographs

Biżuteria z tanzanitem pasuje do indywidualistówŹródło: Getty Photographs, fot: PhilipCacka

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na modified into!

Read Extra

Add Comment