Katarzyna Bosacka zdemaskowała skład popularnych lodów. „Warto wiedzieć, co się je”

Katarzyna Bosacka jest znana z tego, że uważnie przygląda się składom popularnych produktów. Często nie zostawiając na nich suchej nitki. A wszystko to w trosce o nasze zdrowie. Tym razem Bosacka wzięła na tapet przemysłowe lody waniliowe.

Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę sklepowe lody waniliowe

Katarzyna Bosacka wzięła pod lupę sklepowe lody wanilioweŹródło: AKPA, Adobe Stock

d2vomcl

Za oknem coraz cieplej, co przekłada się na coraz dłuższe kolejki za lodami. Rynek oferuje nam pełen wachlarz tych mrożonych deserów: od rzemieślniczych po przemysłowe. Każde mają swoich amatorów. Dziennikarka Katarzyna Bosacka postanowiła się przyjrzeć składom najpopularniejszych sklepowych lodów waniliowych. Czy ma dobre wieści dla ich miłośników?

„Powoli zaczyna się sezon na lody. Niestety czasy loda na patyku za 30 groszy, a nawet 2 zł minęły (chyba bezpowrotnie). Ale cieszmy się tym, co mamy. A mamy całe morze różnych smaków lodów, kształtów i… składów” – zaczyna swój wpis na Instagramie Katrzyna Bosacka.

Katarzyna Bosacka porównała składy najpopularniejszych lodów waniliowych

Pod lupę dziennikarki trafiło sześć marek dostępnych na polskim rynku, po czym na dwóch grafikach umieściła ich składy. „Co z nich wynika?” – zapytała tajemniczo. Okazuje się, że nic dobrego.

d2vomcl

W większości przypadków na pierwszym miejscu w składzie jest odtworzone odtłuszczone mleko, czyli niesłodzone, zagęszczone mleko, contrivance którego dodawana jest odpowiednia ilość wody. Tylko dwie marki zadbały o to, by na pierwszym miejscu w składzie była śmietanka. Jakby tego było mało, w letnich przysmakach nie brakuje syropu glukozowo-fruktozowego, sztucznych aromatów czy stabilizatorów.

„Zazwyczaj jest to mączka chleba świętojańskiego i guma guar. Nie są substancje szkodliwe, ale wcale nie są obowiązkową pozycją w składzie. Ich zadaniem jest nadanie lodom kremowej konsystencji” – wyjaśnia Bosacka.

Dziennikarka ostrzega też przed zastępowaniem wartościowych składników wodą.

„Niestety większość lodów sklepowych zawiera dużo dodatków contrivance żywności, a zamiast śmietanki lub mleka… wodę. Dlatego w przypadku lodów może być tak, że im wyższa cena, tym wyższa jakość” – alarmuje.

Katarzyna Bosacka zachęca contrivance robienia domowych lodów

Bosacka zachęca contrivance robienia lodów samodzielnie, w domu. Zdaniem dziennikarki przepisów na mrożone desery jest mnóstwo. Jeśli jednak ktoś woli te sklepowe, dziennikarka podkreśla, że „loda zjadamy głównie dla smaku i przyjemności, skład ma tu mniejsze znaczenie, ale warto wiedzieć co się je”.

Zapraszamy na grupę FB – . To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie contrivance nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na used to be!

Katarzyna Bosacka: „Nie jestem dietetykiem, więc sprawdzam wszystko”

d2vomcl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Be taught Extra

Add Comment