Kobiety narzekają na „ciążowy nos”. Lekarze wyjaśniają fenomen

ciąża

Dzisiaj, 10-03-2023 20: 03

Od pewnego czasu na TikToku pojawiają się nagrania przerażonych kobiet, które zauważyły, że w trakcie ciąży zmieniają im się nosy. Autorki nagrań twierdzą, że zmiany zupełnie odmieniają wygląd ich twarzy. Głos w sprawie zabrali lekarze.

Kobiety na TikToku pokazują

Kobiety na TikToku pokazują „ciążowe nosy”Źródło: TikTok, fot: TikTok

d2f4z54

„Wyglądam teraz zupełnie inaczej”; „Mój nos nigdy nie był tak duży” – informują tiktokowych obserwatorów świeżo upieczone mamy. Kobiety zauważyły bowiem, że w trakcie ciąży przeszły sporą metamorfozę. A wszystkiemu jest winien nos, który nagle zaczął zmieniać swoje rozmiary, a nawet kształty. Czy to w ogóle możliwe? Eksperci postanowili przyjrzeć się sprawie.

Fenomen „ciążowego nosa”. Lekarze nie mają wątpliwości

Nagrania oznaczone hasztagiem „ciążowy nos” mają miliony wyświetleń w mediach społecznościowych. Osoby, które obejrzały widea, nie kryły zaskoczenia i przerażenia. Ciało naprawdę może tak się zmienić przez ciążę? Sceptycy twierdzili, że to jedynie pattern z TikToka, a fotografie zostały przerobione w programie make cyfrowej obróbki. Jak jest naprawdę?

d2f4z54

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tatiana Okupnik: „Zmiany po porodzie spowodowały, że poczucie mojej wartości spadło”

Specjaliści potwierdzili, że nosy kobiet w ciąży mogą się nieco zmienić. Jak to się dzieje? Wszystko za sprawą buzujących hormonów. Wzrastający poziom estrogenu sprawia, że naczynia krwionośne, znajdujące się w nosie, rozszerzają się i rozluźniają, aby zapewnić prawidłowy przepływ krwi. To z kolei jest przyczyną obrzęków nosa, który rzeczywiście staje się większy. Proces ten nie zachodzi jedynie w nosie – obrzękowi mogą ulec inne części ciała, które posiadają błonę śluzową.

„Obrzęk, przekrwienie, a nawet krwawienie”

Wyjaśnieniem „ciążowego nosa” zajął się dr Eran Bornstein. W rozmowie z portalem This day dodał, że powstające obrzęki mogą sprawiać, że kobiety odczuwają dyskomfort. Rozszerzone naczynia krwionośne sprawiają, że nos wydaje się większy i pulchniejszy, choć w rzeczywistości jest to obrzęk w wyniku przekrwienia. Czasem przyszłe mamy mogą nawet doświadczyć krwawienia, jeśli ich zlokalizowane w nosie naczynka są delikatne.

Ekspert dodał, że powyższe objawy nie powinny mocno niepokoić, gdyż są naturalnym zjawiskiem. Przyznał też, że snarl ten nie dotyka wszystkich kobiet. Ostrzegł też, że gdy zauważymy, że opuchlizna pojawia się na innych częściach ciała, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie make nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na turned into!

d2f4z54

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Study More

Add Comment