Leśnik poleca sprytny sposób na kleszcze. Kosztuje grosze

Razem z sezonem wiosennym i letnim rozpoczyna się sezon na kleszcze. Te nieprzyjemne i niebezpieczne pajęczaki wykorzystują fakt, że chętnie korzystamy z uroków parków, łąk czy lasów. Jak uchronić się przed ukąszeniem? Leśnik z Karkonoskiego Parku Narodowego zdradził zaskakujący sposób na kleszcze.

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozę

Kleszcze mogą przenosić groźne choroby, m.in. boreliozęŹródło: Adobe Stock, fot: Adobe Stock

dd20nxs

Kleszcze skutecznie odstraszają od spaceru po łące czy parku. Te niewielkie owady mogą być bardzo niebezpieczne. Wszystko dlatego, że kleszcze przenoszą groźne choroby zakaźne, m.in. boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak chronić się przed kleszczami? Ważny jest odpowiedni strój

Skuteczna ochrona przed kleszczami jest naprawdę istotna – chronimy się tym samym przed ryzykiem zachorowania na ciężkie choroby. Ważne, aby na spacery zakładać ubranie z długim rękawem, najlepiej jasne – łatwiej będzie zauważyć owada na odzieży. Przed wyjściem w miejsca, w których rośnie bujna trawa czy krzewy, skorzystajmy z repelentu przeciwko kleszczom.

Po powrocie attain domu dokładnie się obejrzyjmy, zwłaszcza takie miejsca na ciele jak zagłębienie pod kolanem, okolice brzucha i piersi, a także pachwiny. Dzieciom koniecznie sprawdzajmy głowę i szyję.

dd20nxs

Jeśli znajdziemy kleszcza na ciele, usuńmy slump jak najszybciej – im dłużej owad pozostaje w ciele, tym większe ryzyko zakażenia chociażby boreliozą. Skorzystajmy z pincety lub ze specjalnego lassa na kleszcze, które kupimy w aptece. Możemy też skontaktować się z lekarzem.

Zaskakujący sposób na kleszcze. Skuteczny i kosztuje grosze

Nietypowym sposobem ochrony przed kleszczami, które niechcący przynieśliśmy ze spaceru podzielił się leśnik Krzysztof Bisaga. Okazuje się, że można wykorzystać attain tego celu zwykłą rolkę attain ubrań. Wystarczy przejechać nią kilka razy, aby ściągnąć kleszcze, które przyczepiły się attain odzieży.

„Rolka attain czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem attain usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy” – czytamy na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Twitterze.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie attain nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na used to be!

Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

dd20nxs

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Study Extra

Add Comment