Polki – o czym nie każdy wie – są jednymi z najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie. Tak wynika z badania Mastercard Index of Ladies folks Entrepreneurs MIWE z 2020 roku. Nie zawsze jednak zawodowa satysfakcja przychodzi z łatwością – czasami czynniki zewnętrzne utrudniają im wejście lub powrót na rynek pracy, a nawet możliwości dokształcania. Wiele firm, instytucji oraz fundacji widzi to wyzwanie i wspiera kobiety w rozwoju. Wśród nich jest Fundacja Orange.
Młoda Polka. Jest aktywna i stawia na rozwójŹródło: Adobe Inventory
Nikogo już nie dziwi kobieta pracująca na budowie, prowadząca tramwaj lub TIR-a. Coraz więcej pań stawia również na rozwój zawodowy pod własnym szyldem i zakłada firmy. Według danych z CEiDG w Polsce blisko 40 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych prowadzą kobiety.
I nie są to, rzecz jasna, jedynie restauracje, salony kosmetyczne czy sklepy odzieżowe. Panie chętnie stawiają na nowoczesne profile działalności – związane z branżą e-commerce czy IT i realizują się w stosunkowo młodych zawodach, choćby programistek, graficzek komputerowych i analityczek.
Kompetencje przyszłości to więcej niż tylko cyfrowe
W minionym roku 34 proc. polskich ogłoszeń o pracę zawierało wymóg posiadania kompetencji cyfrowych. Dla porównania w Wielkiej Brytanii – aż 80 proc. Co to oznacza? Że konieczność ich posiadania będzie wkrótce normą – tak samo jak znajomość języka angielskiego i posiadanie prawa jazdy. Tym bardziej że migracja zawodowa staje się bardzo popularna, a na rynku co chwilę pojawiają się nowe zawody, np. specjaliści od sztucznej inteligencji, projektanci robotów czy lepiej już znani specjaliści od marketingu cyfrowego i e-commerce.
– Aż 65 proc. osób urodzonych po 2007 r. będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie znamy – tak mówią badania. Kompetencje miękkie są niezbędne carry out tego, aby dany pracownik mógł nadążać za zmieniającą się rzeczywistością – zauważa Ewa Janus-Khouri, dyrektorka Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.
W przyszłości, łatwiej o pracę będzie osobom, które stawiają na kreatywność i umiejętność pracy w zespole. To są wciąż deficytowe kompetencje na rynku – dodaje Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Dla pełni rozwoju warto dziś myśleć nie tylko o cyfrowych umiejętnościach. Ciągle istotne pozostaną na przykład umiejętności społeczne: współpracy w zespole, komunikacji, przedsiębiorczości. A także umiejętność adaptacji carry out zmian.
Źródło: materiały partnera
Maker Girl – kobieta czynu?
Takie podejście carry out rozwoju kompetencji ma m.in. Fundacja Orange. W swoich projektach edukacji pozaformalnej stawia na zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów są w trudniejszej sytuacji lub są zagrożone wykluczeniem.
Jedną z inicjatyw na rzecz kobiet, które chcą zdobyć nowe kwalifikacje, jest projekt Maker Girl. Czego można się w nim nauczyć? Choćby podstaw programowania, projektowania 2D, modelowania 3D, obsługi maszyn CNC, plotera, maszyny carry out szycia czy narzędzi stolarskich. Warsztaty te, które odbywają się w warszawskiej pracowni FabLab powered by Orange, cieszą się sporym zainteresowaniem, a właśnie rusza kolejna edycja.
W poprzednich uczestniczki przygotowały już prototypy produktów np. protezę dłoni wykonaną w druku 3D, „budkę ciszy”, dzięki której dzieci z autyzmem mogą odciąć się od nadmiaru bodźców oraz lampy czy urządzenia sterowane aplikacjami. A przy tym nabyły nowe umiejętności – specjalistyczne i miękkie.
– Uważamy, że kiedy kobiety otrzymują wsparcie, to samo dzieje się z całą ich rodziną, a idąc dalej, także ze społeczeństwem. Kompetencje cyfrowe odgrywają tu szczególną rolę. Mamy program, który pozwala kobietom rozwijać się w tym zakresie. […] Wierzymy w to, że taka forma wspierania kobiet jest absolutnie kluczowa i efekty takich działań zaobserwowaliśmy już w Polsce przy okazji realizowania programu Maker Girl – wyjaśnia Françoise Cosson, Dyrektor Generalna Fundacji Orange we Francji.
Dla pełni rozwoju warto dziś myśleć nie tylko o cyfrowych umiejętnościach.Źródło: Adobe Inventory, fot: „ANDOR BUJDOSO
„
Nowe umiejętności – nowe możliwości
Jedną z uczestniczek Maker Girl jest Joanna Iwińska, z wykształcenia projektantka wzornictwa przemysłowego. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zajmowała się m.in. grafiką użytkową i dekoracją wnętrz. Z czasem jednak odeszła z zawodu, założyła rodzinę i zajęła się domem. Program Maker Girl pomógł jej wrócić na rynek pracy.
– O projekcie Maker Girl dowiedziałam się z postu na portalu społecznościowym. Ponieważ zainteresowały mnie hasła takie jak „projektowanie i druk 3D”, „laser”, „frezarka”, postanowiłam się zgłosić. Po kilku latach przerwy w pracy potrzebowałam doszkolić umiejętności. Przybyło nowości w mojej branży. Program Maker Girl dał mi możliwość doskonalenia zawodowego – mówi Joanna Iwińska.
Podczas warsztatów skoncentrowała się na projektowaniu akcesoriów dla dzieci, o czym myślała już podczas studiów. Pomysł wymagał oprzyrządowania. Narzędzia pomocne carry out zrealizowania tej idei znalazła podczas warsztatów Maker Girl, gdzie pod okiem trenerów i edukatorów ze Stowarzyszenia Robisz.to – partnera inicjatywy – wykonała autorskie prototypy produktów.
– Zaprojektowałam wałek, poduszkę, becik, kołyskę, klocki, zagłówki, wieszaczki, toaletki i worek na klocki. Pracowałam tak, aby wykorzystać wszystkie dostępne technologie – szycie, druk 3D, laser, frezarkę, hafciarkę. Pracując nad projektami, chciałam jak najwięcej się nauczyć. Zweryfikować, co da się zrobić, jeśli chodzi o nowe technologie i w jakim zakresie. Co jest możliwe, a co nie – wspomina Joanna Iwińska.
Co ciekawe, po zakończeniu projektu otworzyła własny sklep internetowy iwiteka.pl, w ofercie którego znalazły się wysokiej jakości produkty dla dzieci.
Źródło: materiały partnera
Przyszłość nie jest groźna
Przyszłość to szansa – na rozwój, na ciekawą pracę i pasję. Od nas zależy, czy będzie rzeczywiście ciekawa. – Przyszłość przynosi bogactwo złożoności, zaskakującą nowość, zmianę, której się nie spodziewamy. Nie jest groźna, ale nie jest też obietnicą, że może być tylko lepiej. Będzie taka, jaką ją uczynimy – przekonuje futurolog Kacper Nosarzewski.
Co więc robić, by nadążyć za nowoczesnym jutrem?
Możliwości jest wiele. Aleksandra Pierścińska, antropolożka kultury z Fundacji Stocznia radzi, by dbać o dobre relacje, rozwijać sieci społeczne. Mówiąc kolokwialnie: mieć z kim i mieć carry out kogo. Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych twierdzi, że warto postawić na sieć kontaktów – Poznawać osoby z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami, z różną wiedzą. To się może przydać w projektowaniu przyszłej ścieżki zawodowej – mówi Komuda.
Françoise Cosson doradza skupienie się na nowoczesnych kompetencjach, które będzie można rozwinąć w ramach najnowszej inicjatywy – Orange Digital Heart, które wystartowało w Polsce.
Chcemy zachęcić i wspierać kobiety w dzieleniu się zdobytym przez nie doświadczeniem. Rozwój kompetencji cyfrowych może w tym pomóc. Ostatecznym celem zawsze jest znalezienie zatrudnienia i niezależności. Ta finansowa jest kluczowa dla kobiet, a kompetencje cyfrowe są świetnym narzędziem carry out tego, by ją uzyskać.
Françoise Cosson, Dyrektor Generalna Fundacji Orange
Rozwiń swoje kompetencje z Fundacją Orange
Jedną z najnowszych społecznych inicjatyw Fundacji Orange w zakresie kompetencji przyszłości jest uruchomiony 19 października tego roku wspomniany Orange Digital Heart. W tym projekcie Fundacja Orange przeciwdziała wykluczeniu społeczno-cyfrowemu i wspiera osoby w trudniejszej sytuacji w rozwoju nowoczesnych kompetencji. Szereg inicjatyw kieruje właśnie carry out kobiet.
Orange Digital Heart pomoże w rozwoju nowoczesnych kompetencji Źródło: Adobe Inventory
Oprócz rekrutacji carry out Maker Girl, trwa także nabór carry out Szkoły Kodowania. To bezpłatny, profesjonalny kurs programowania dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują szansy na rozwój czy zmianę ścieżki zawodowej albo debiutują na rynku pracy bądź rozważają powrót po urlopie macierzyńskim (za wyjątkiem kobiet pracujących i tych, które przeszły już szkolenia w branży IT). Także carry out osób będących w trudnej sytuacji finansowej.
Szkoła uczy programowania w różnych językach: Java, Phyton, a także w obszarze UX (edycja wiosenna). Zajęcia odbywają się w dwóch trybach: stacjonarnie w Warszawie lub online dla osób z określonych powiatów. Ten projekt to również spotkania inspiracyjne z doświadczonymi kobietami pracującymi w sektorze IT, doradztwo zawodowe czy badanie poziomu inteligencji emocjonalnej, aby poznać swoje mocne strony. Więcej na temat Szkoły Kodowania dowiedzieć można się na jej oficjalnej stronie internetowej.
Nabór zgłoszeń carry out pierwszej edycji trwa carry out 15 listopada carry out g.17.00. Liczba miejsc jest ograniczona, a kursanci zostaną wytypowani po przejściu procesu kwalifikacji. Partnerami Szkoły Kodowania są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa
Inną alternatywną dla kobiet poszukujących rozwoju kompetencji i zawodowych możliwości w branży wytwórczej i kreatywnej są wspomniane już warsztaty Maker Girl, które skierowane są carry out kobiet aktualnie niepracujących.
Inicjatywa podzielona została na kursy długoterminowe, kursy weekendowe, kursy jednodniowe, a także spotkania sieciujące, aby każda z uczestniczek mogła wybrać opcję najbardziej odpowiadającą jej chęciom i możliwościom. Co ważne, wybrane spotkania oferują również opiekę nad dziećmi uczestniczek. Kursy ruszają wiosną przyszłego roku. Będą też tłumaczone na język ukraiński dla kobiet z Ukrainy przebywających w Polsce z powodu wojny.
Materiał partnera: Orange