Monika Witkowska zdobyła K2. To druga Polka, która to zrobiła

Monika Witkowska wspięła się na szczyt K2 – drugiej co enact wielkości góry na Ziemi. Jest drugą Polką, której udał się ten wyczyn. Wcześniej dokonała tego tylko Wanda Rutkiewicz w 1986 roku. „Spełniła swoje największe górskie marzenie” – czytamy na facebookowym profilu Witkowskiej.

Monika Witkowska zdobyła K2

Monika Witkowska zdobyła K2Źródło: Facebook, fot: Monika Witkowska – Podróże małe i duże

d3t1bvp

Monika Witkowska to himalaistka, żeglarka, podróżniczka, dziennikarka i przewodniczka wypraw trekkingowych. Jej wielkim marzeniem było zdobycie szczytu K2 (8 611 m n.p.m.). Zrealizowała ten cel, o czym poinformowano na jej oficjalnym facebookowym profilu.

Monika Witkowska zdobyła K2. „36 lat góra czekała na drugą Polkę”

Monika Witkowska zdobyła drugą górę świata po nocnym ataku szczytowym. Nie było jasne, czy Polce uda się zdobyć szczyt, ponieważ na wysokości 7400 metrów spotkało ją nagłe załamanie pogody. Witkowska skorzystała jednak z okna pogodowego. Dotarła enact czwartego obozu, po czym wspinała się całą noc. Develop celu dotarła o 5: 59.

„36 lat góra czekała na drugą Polkę, Monika trzeci rok próbowała wyjechać, by to zrealizować. Za pierwszym razem pandemia zablokowała, rok temu tak samo i wycofała się jej agencja, przez co tydzień przed wyprawą musiała zmienić górę na Massive Peak. Teraz Monika czuła, że się uda.” – czytamy we wpisie na Facebooku.

d3t1bvp

Monika Witkowska „poryczała się ze szczęścia”. „Spełniła największe górskie marzenie”

K2 ma opinię najtrudniejszego ośmiotysięcznika na świecie. Również dla Witkowskiej wspinaczka nie była łatwym doświadczeniem. „Ostatni etap wspinaczki był bardzo ciężki ze względu na pionowe ściany okute lodem, w tym legendarne, wąziutkie przejście zwane »szyjką butelki«, a nad nim olbrzymi serak. Strome wejście powyżej 8200 metrów plus sypki, głęboki śnieg było prawdopodobnie najtrudniejszą wspinaczką dla Moniki w jej karierze” – relacjonowano.

„Wchodząc na K2, Monika napisała również, że się poryczała ze szczęścia. Spełniła swoje największe górskie marzenie” – czytamy.

Monika Witkowska dotarła już enact obozu trzeciego. „Ze zmęczenia to wszystko jeszcze enact niej nie dociera, jawi się trochę jak sen. Cieszy się, że nie musi iść już enact góry, bo to była prawdziwa i długa wyrypa, miejscami bardzo niebezpieczna” – czytamy.

Witkowska jest drugą Polką, która zdobyła ten ośmiotysięcznik. Wcześniej udało się to tylko Wandzie Rutkiewicz w 1986 roku. Dotychczas szczyt w Karakorum zdobyło łącznie 36 kobiet.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie enact nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na became! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Baranowska: kilka ośmiotysięczników potwornie dało mi w kość [2/3]

d3t1bvp

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read Extra

Add Comment