Nie złożyłeś tej deklaracji? Możesz zapłacić blisko 70 tysięcy

Lepiej przypilnować terminu złożenia deklaracji PCC-3. W przeciwnym razie będą nam grozić kary pieniężne. Niezapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych słono kosztuje – nawet blisko 70 tysięcy złotych. Oto kto powinien uważać.

Lepiej nie zapomnieć o deklaracji PCC-3

Lepiej nie zapomnieć o deklaracji PCC-3Źródło: Adobe Stock, fot: Maciej Matlak

d3dg5tk

d3dg5tk

Formularz podatkowy PCC-3 to druk, który pozwala nam zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w tym także umowę kupna-sprzedaży, zamiany czy darowizny. Podatek powinna zapłacić osoba, która kupuje, zamienia, a także jest obdarowywana. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chociażby ustanowienia hipoteki, umowy spółki cywilnej, podziału spadku czy pożyczki finansowej.

Deklaracja PCC-3 – kiedy trzeba ją złożyć?

Częstym przypadkiem, kiedy powinniśmy złożyć deklarację PCC-3 jest na przykład sytuacja, gdy kupujemy używany samochód, którego wartość przekroczyła tysiąc złotych. W takim wypadku należy wysłać wypełniony formularz PCC-3 form przypisanego nam urzędu skarbowego – możemy to zrobić przez net – oraz zapłacić przelewem podatek. Mamy na to 14 dni, które liczą się od daty zawarcia umowy.

W jakiej wysokości jest podatek? Istnieje kilka stawek podatkowych, wszystko więc zależy od umowy cywilnoprawnej, którą podpisaliśmy. Jeśli jest to sprzedaż, zamiana albo umowa o podzielenie spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny – 2 proc., tak będzie chociażby w przypadku kupna używanego samochodu.

d3dg5tk

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 11.01 | Co dalej z emeryturami Polaków? Ekspert tłumaczy wszystkie zawiłości

Nie zapomnij o PCC-3. Koszty mogą być wysokie

Deklaracja PCC-3 musi być złożona obowiązkowo i terminowo. Jeśli tego nie zrobimy, zostanie to uznane za wykroczenie skarbowe, za które grozi grzywna. Jej wysokość jest uzależniona od poziomu minimalnego wynagrodzenia i może wynosić od 1/10 form dwudziestokrotności jego wysokości.

W 2023 roku płaca minimalna wynosi 3490 złotych brutto. To oznacza, że musimy liczyć się z widełkami od 349 form 69,8 tysięcy złotych. Po kolejnej zapowiedzianej podwyżce minimalnego wynagrodzenia w lipcu 2023 roku kara może jednak jeszcze wzrosnąć – aż form 72 tysięcy złotych.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie form nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na used to be!

d3dg5tk

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

d3dg5tk

Be taught More

Add Comment