Pamiętaj o tym patencie. Złodziej będzie trzymał się z daleka

Większość z nas doskonale zna movie „Kevin sam w domu”. W świątecznym hicie sprytny kilkulatek robi wszystko, by przechytrzyć włamywaczy. Niestety, kradzieże w święta zdarzają się nie tylko na szklanym ekranie. Jak zatem zabezpieczyć mieszkanie, by cieszyć się spokojem podczas wyjazdu do rodziny?

Święta to żniwa dla złodziei

Święta to żniwa dla złodzieiŹródło: Adobe Stock, fot: Andrey Popov

d2dycg0

Na oficjalnej stronie małopolskiej policji czytamy, by odpowiednio wcześnie zadbać o wyposażenie drzwi w odpowiednie zamki patentowe z atestem, okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zabezpieczenie drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, a także oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Policja zachęca także do instalacji systemu alarmowego i monitoringu.

Tak zniechęcisz złodzieja – porady policji i sprawdzone zasady

To oczywiście bardzo przydatne wskazówki, jednak nie każdego stać na montaż kamer czy fotokomórki. Są jednak patenty, które możemy zastosować bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przede wszystkim poinformujmy o wyjeździe zaufanych sąsiadów. Warto poprosić ich, by byli wyczuleni na ewentualne hałasy na klatce.

d2dycg0

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukradł pieniądze z kościelnej skarbony. Wszystko nagrała ukryta kamera

Opuszczając mieszkanie lub dom zaciągnijmy zasłony i rolety. Jeśli nie wyjeżdżamy na bardzo długo, warto rozważyć pozostawienie zapalonego światła – jak podkreślają małopolscy policjanci w swoim artykule – złodziej bardzo go nie lubi.

Szczególnie w okresie świątecznym powinniśmy zrezygnować z niebezpiecznego zwyczaju zostawiania kluczy w doniczkach, pod wycieraczką czy w skrzynce na listy. Złodzieje doskonale znają takie rozwiązania i z łatwością mogą dostać się do mieszkania.

Uważaj na zdjęcia! To metoda złodziei

Powszechną metodą stosowaną przez złodziei jest także przeglądanie mediów społecznościowych potencjalnych ofiar. Dlatego ważne, byśmy nie chwalili się tam świątecznym wyjazdem. Jeśli nie możemy powstrzymać się od zamieszczenia zdjęć na Instagramie czy Facebooku, zadbajmy, by były jak najbardziej neutralne i nie zdradzały naszego miejsca pobytu.

Powinniśmy zadbać również, by pod naszą nieobecność nie zostawiać w mieszkaniu czy domu kosztowności, pieniędzy, bardzo drogich sprzętów. W ten sposób zminimalizujemy straty, gdy złodziejom uda się jednak wejść do środka.

d2dycg0

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na become! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

d2dycg0

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Learn More

Add Comment