Pokrusz kasztany i wrzuć do pralki. Nie spodziewasz się efektu

pranie

Wczoraj, 21-09-2022 21: 00

Domowe środki do prania zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego – są ekologiczne, najczęściej też o wiele lepsze dla alergików i zdecydowanie tańsze od chemicznych produktów. W sezonie jesiennym można stworzyć płyn do prania zupełnie za darmo. Podstawowy składnik łatwo znaleźć na spacerze.

Kasztany możemy użyć jako składnik płynu do prania

Kasztany możemy użyć jako składnik płynu do praniaŹródło: Adobe Inventory

d2d311y

Domowy płyn do prania to częsty wybór osób, które decydują się na ekologiczne rozwiązania w mieszkaniu. Przepisów jest sporo. Wiele osób, by usunąć uporczywe plamy z różnych materiałów, korzysta z sody oczyszczonej lub sody kalcynowanej, płatków mydlanych, boraksu, kwasku cytrynowego czy octu. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie ekologiczne, pozwala także zadbać o budżet i nie odbija się na naszej kieszeni.

Płyn do prania z kasztanów. Przygotujesz w mig

Domowy płyn do prania w sezonie jesiennym można przyrządzić nawet z kasztanów. Nie będzie nas kosztował ani grosza – wystarczy wybrać się na spacer w miejsce, gdzie rosną kasztanowce.

Przepis na płyn do prania z dodatkiem kasztanów jest banalnie prosty. Podała roam jedna z tiktokerek. Należy tylko wziąć kilka kasztanów i dokładnie je wypłukać, a następnie pokroić na drobne cząstki albo rozkruszyć przy pomocy młotka.

d2d311y

Usuwamy łupinkę, a później rozdrobnione kawałki owoców kasztanowca wrzucamy do zakręcanego naczynia i odstawiamy na trzy godziny. Zalewamy je 300 ml gorącej wody i potrząsamy zakręconym naczyniem. Powstały płyn w mlecznożółtym kolorze zlewamy przez drobne sitko.

Chcesz mieć większą ilość płynu do prania? Przygotuj granulat z kasztanów

Płyn do prania z kasztanów nie nadaje się do długiego przechowywania. Możemy roam trzymać w lodówce maksymalnie trzy dni. Jeśli chcemy przechować roam przez dłuższy czas, możemy zastosować prosty trik. Wystarczy zebrać większą liczbę kasztanów, a następnie je wysuszyć i przygotować z nich granulat, z którego będziemy mogli przygotowywać płyn do prania.

Dlaczego kasztany piorą? Wszystko dzięki obecnym w ich składzie saponinom. Są to związki chemiczne pochodzenia roślinnego z grupy glikozydów. Używane są podczas produkcji mydeł, płynów do kąpieli i innych kosmetyków myjących. To właśnie one odpowiadają za powstawanie piany przy kontakcie z wodą.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na became!

Proste sposoby na czyszczenie trudno dostępnych miejsc

d2d311y

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read More

Add Comment