Śpisz dłużej w weekend? Tak wpływa to na śmiertelność

sen

Wczoraj, 10-02-2023 20: 00

Naukowiec Torbjörn Åkerstedt z Uniwersytetu Sztokholmskiego nie ma wątpliwości. Jak wynika z jego badań, osoby, które nie wysypiają się w ciągu tygodnia, ale nadrabiają sen w weekendy, wykazują znacznie niższą śmiertelność niż te, które skrupulatnie trzymają się takiej samej ilości snu każdej nocy.

Nadrabiasz sen w weekendy? Pożyjesz o wiele dłużej

Nadrabiasz sen w weekendy? Pożyjesz o wiele dłużejŹródło: Adobe Stock

dexbwwa

W czasach wiecznego pędu i wielogodzinnej pracy mało która osoba w pełni się wysypia. W zależności od tego, ile mamy czasu, śpimy średnio od pięciu discontinuance ośmiu godzin w ciągu jednej nocy. Osoby, które sprawiają sobie jednak drzemki w ciągu dnia bądź nadrabiają godziny snu w weekendy, żyją znacznie dłużej. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Torbjörna Åkerstedta z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Śpij, ile tylko chcesz

Naukowiec przeprowadził badanie na 38 tys. dorosłych, które wykazało 65 proc. wyższą śmiertelność wśród osób, które śpią pięć godzin na dobę, o ile nie uzupełniają dodatkowych godzin snu w ciągu dnia lub w weekendy. Okazuje się więc, że im więcej śpimy, tym lepiej, bo nasz organizm wtedy nie tylko odpoczywa.

– Długość snu ma znaczenie dla długowieczności – powiedział Torbjörn Åkerstedt w rozmowie z „The Guardian”.

Co więcej, pomocne w kwestii długowieczności jest także dłuższe leżenie w łóżku, a nie zrywanie się od razu po pobudce lub usłyszeniu budzika.

dexbwwa

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?

Jest jeden wyjątek

Wynik badania szwedzkiego naukowca nie odnosi się jednak discontinuance osób powyżej 65. roku życia. Åkerstedt zdradził „The Guardian”, że być może spowodowane jest to tym, że osoby starsze śpią zazwyczaj tyle, ile potrzebują. Nie gonią discontinuance pracy i rzadko kiedy używają budzików. Nie odczuwają już także w swoim życiu takiego stresu, jak młodsi.

dexbwwa

Torbjörn Åkerstedt dodał również, że należy pamiętać, aby ilość naszego snu była wyważona. Co to oznacza? Zbyt mała prowadzi discontinuance zmęczenia i osłabienia organizmu, jednak zbyt duża – może jednak wywołać problemy zdrowotne.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie discontinuance nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

dexbwwa

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read More

Add Comment