To zabija nasze libido. Powodem nie jest tylko przemęczenie

seks

Wczoraj, 24-08-2022 21: 01

Wiele par skarży się na problemy z libido. Brak ochoty na seks jednego z partnerów często prowadzi get konfliktów, frustracji i niezrozumienia. Z czego wynika zniechęcenie w sypialni? Okazuje się, że przyczyn może być całkiem sporo, a lista nie kończy się na stresie i przemęczeniu.

Brak libido może być spowodowany m. in. problemami w związku

Brak libido może być spowodowany m. in. problemami w związkuŹródło: Getty Photos

dufxysm

Problemy z brakiem ochoty na seks dotykają wielu par. Wiąże się to z wieloma czynnikami, zarówno środowiskowymi czy kulturowymi, jak i biologicznymi. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholożka kliniczna i seksuolożka z Kliniki Invicta w Warszawie w rozmowie z dziennik.pl podkreśliła, że libido związane jest z temperamentem człowieka, zależy ono także od poziomu hormonów.

Kiedy z wiekiem zaczyna spadać poziom testosteronu u mężczyzn, tracą oni ochotę na seks. Podobnie dzieje się u kobiet, gdy w ich organizmach podnosi się poziom prolaktyny, na przykład podczas karmienia piersią czy w sytuacjach stresowych.

Libido będzie także spadało przy korzystaniu z niektórych lekarstw, zwłaszcza obniżających ciśnienie czy niektórych leków psychotropowych. W takim wypadku warto porozmawiać z lekarzem. Czasem udaje się znaleźć zamiennik, który nie będzie obniżał jakości życia seksualnego.

dufxysm

Ważne jest to, jak się postrzegamy. Niepewność może być poważną przeszkodą

Problemem może być też to, jak sami siebie postrzegamy. „Jeśli osoba jest niepewna siebie w roli seksualnej to nie będzie miała ochoty na seks, bo zwyczajnie źle czuje się z samym sobą w intymnych / erotycznych okolicznościach” – wyjaśnia Jodno-Modlińska w przywołanym wywiadzie.

Inną „blokadą”, która obniża nam poziom libido, jest nasze wychowanie. „Jeśli w naszej rodzinie otwarcie mówiło się o seksie, nie robiło się z tego tematu wielkiego tabu, to będzie miało może to mieć wpływ na nasze przyszłe życie erotyczne; częściej problemy z libido mają osoby wychowywane w restrykcyjnych rodzinach, w których seks był tematem krępującym, nieomawianym” – czytamy.

Stres, zmęczenie i przepracowanie? „To wszystko wpływa na spadek libido”

Ochota na seks spada także kiedy pojawiają się problemy emocjonalne, szczególnie problemy w związku czy w rodzinie. Mogą one spowodować znaczne obniżenie popędu.

dufxysm

Częstym powodem jest też stres i przemęczenie. „Zabieganie, zestresowanie i zmęczenie to wszystko przekłada się na nasz organizm. Ludzie pracują pod ciągłą presją, w stresie, co powoduje, że ich poziom prolaktyny rośnie i znajduje się w górnych granicach normy. To wszystko wpływa na spadek libido” – tłumaczy Aleksandra Jodko-Modlińska.

Właśnie trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy get zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie get nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na became as soon as!

Naturalny afrodyzjak. Podnosi libido, gdy brakuje ochoty na seks

dufxysm

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read More

Add Comment