Tyle dają księdzu do koperty. Dla niektórych to za mało

kolęda

Wczoraj, 14-01-2023 15: 31

Ile dać w kopercie księdzu, gdy zawita po kolędzie? Czasem można się spotkać z precyzyjnymi wymogami odnośnie do przekazanej kwoty. Jak podejść do tej kwestii? Odpowiedź jest prosta.

Ile dać księdzu do koperty?

Ile dać księdzu do koperty?Źródło: East Recordsdata

d1b62n3

Kolęda, czyli wizyta duszpasterska, to spotkanie z księdzem z naszej parafii. Odbywa się podczas niej wspólna modlitwa z domownikami i rozmowa. Bardzo często wierni decydują się także przekazywać tradycyjną „kopertę” – czyli ofiarę przeznaczoną na cele Kościoła.

Kolęda 2023. Ile dać księdzu w kopercie?

Ofiara dla księdza jest przekazywana przez wiernych podczas wizyty duszpasterskiej. Niektórzy księża ustalają wysokość składki, co jednak oburza wiernych. Na przykład według historii opisanej w „Gazecie Wyborczej” na stronie internetowej parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi zamieszczono informacje o „praktycznych wskazówkach odnoszących się do wizyty duszpasterskiej”. Poinformowano tam, że składka kolędowa w tym roku od rodziny wynosi 500 zł, a od rodziny jednoosobowej – 250 zł. Składka dla organisty od rodziny to z kolei 75 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ksiądz o słowach Hołowni. „Wyjdziemy z tego bardzo poobijani”

Innym przykładem jest parafia w Koniecpolu. „W roku 2023 od osoby, która może zdobyć środki na utrzymanie, po czas emerytury ośmielam się prosić o 150 zł, licząc również na te osoby, których wiara wystygła lub jeszcze nie została wzniecona lub deklarujących się jako niewierzące i nie praktykujące, aby te osoby potraktowały naszą świątynię jako jedyny obiekt zabytkowy na terenie naszej parafii, który warto ratować” – wyjaśniono.

d1b62n3

Ile wypada dać do koperty księdzu?

Ile dać do koperty? W przepisach kościelnych nie ma określonej jednoznacznej kwoty. Nie jest to też obowiązek, nie istnieją żadne zasady, które nakładałyby „kopertę” na mieszkańców parafii. Wysokość datku zależy od chęci i możliwości każdego wiernego. „Kościół wprawdzie utrzymuje się z ofiar, ale nikt do ich składania nie jest zobligowany i nie musi się tłumaczyć, dlaczego nie daje” – mówił ks. prałat Józef Szklorz, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tychach w rozmowie z dabrowagornicza.naszemiasto.pl.

Według sondażu Ariadny przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski, ponad połowa badanych planuje gościć księdza podczas wizyty duszpasterskiej. 28 proc. ankietowanych zapowiedziało, że włoży koperty dla księdza kwotę pomiędzy 21 a 50 zł, z kolei jedna czwarta planuje dać między 51 a 100 zł. Znacznie mniej osób przekaże księdzu wyższą sumę – sześć procent badanych da od 101 do 200 zł, a zaledwie jeden procent da księdzu kwotę powyżej 200 zł.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was once!

d1b62n3

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Read Extra

Add Comment